Student koji se prijavljuje na mobilnost izvan institucionalnog sporazuma samostalno pronalazi instituciju i vrši prijavu na instituciju domaćin.
Student koji se prijavljuje na mobilnost u okviru međuinstitucijskog sporazuma Fakulteta ili Sveučilišta s akreditiranim inozemnim visokoobrazovnim institucijama (popis sporazuma) samostalno pronalazi instituciju i vrši prijavu na instituciju domaćin u zadanim rokovima postavljenim od te institucije.
Student koji se prijavljuje na mobilnost u okviru međudržavnog sporazuma i programa suradnje koje je RH sklopila s drugim zemljama (popis zemalja) prijavljuje se za stipendiju preko javnih natječaja za odlazne mobilnosti koji se objavljuju na mrežnim stranicama Agencije za mobilnost i programe Europske unije.
Prijave za stipendije (freemover ili u okviru Mreže u kojoj je Fakultet partner) ispunjavaju se i šalju elektronički na mrežnim stranicama Programa CEEPUS nakon izvršene on-line registracije.
Freemover studenti prije ispunjavanja prijave trebaju kontaktirati osobu na inozemnoj visokoobrazovnoj instituciji radi dogovora o datumu i mjestu odlaska u skladu s dodijeljenom kvotom. Za izradu LETTER OF RECCOMENDATION na obrascu CEEPUS Programa, student kontaktira . Stručnu savjetnicu Fakulteta za međunarodnu suradnju
Studenti koji se prijavljuju za studijski boravak u okviru Mreže u kojoj je Fakultet partner, prije prijave trebaju kontaktirati Stručnu savjetnicu Fakulteta za međunarodnu suradnju.
Rokovi za prijave su za zimski semestar do 15. 06., a za ljetni do 30. 11.. Obavijest o rezultatima prijave kandidat dobiva elektronskim putem.
Kandidati za mobilnost u svrhu odabiru se Natječajem koji raspisuje Ured za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Splitu, početkom kalendarske godine za mobilnosti u zimskom ili ljetnom ili oba semestra te na ljeto za mobilnost samo u ljetnom semestru nastupajuće akademske godine. Natječaji se oglašavaju na mrežnim stranicama Sveučilišta.
Natječajna dokumentacija uključuje:
-
On-line prijavni obrazac dostupan putem AirTable on-line platforme (poveznica oglašena u tekstu Natječaja),
-
Životopis na engleskom jeziku - na EUROPASS obrascu ,
-
Prijepis ocjena i ostvarenih ECTS bodova sa svih razina studija (uključujući i eventualno razlikovni program) ovjeren u odgovarajućoj studentskoj službi (na hrvatskom jeziku),
-
Pismo motivacije na engleskom jeziku - do 300 riječi,
-
Dodatne potvrde koje se ocjenjuju prema dodatnim kriterijima sastavnice oglašenim u vezanim dokumentima natječaja (npr. potvrde o radnom iskustvu, volontiranju, itd.),
-
Privola za objavu/slanje podataka (predložak dostupan u vezanim dokumentima Natječaja),
-
Izjavu o istinitosti podataka green travel (predložak dostupan u vezanim dokumentima Natječaja),
-
Izjavu uz prijavu za dodatnu potporu za studente s manje mogućnosti (predložak dostupan u vezanim dokumentima Natječaja),
-
Prijavnu dokumentacija za dodatnu potporu za studente s manje mogućnosti,
- Izjavu o članovima zajedničkog kućanstva (predložak dostupan u vezanim dokumentima Natječaja).
Natječajna dokumentacija pod točkama 7., 8. i 9. i 10. odnosi se na studente koji udovoljavaju uvjetima za prijavu za dodatnu financijsku potporu i zeleno putovanje. Pregled dokazne dokumentacije za posebne kategorije studente dostupan je na poveznici .
Za stručnu praksu, dodatni, vezani dokumenti su i Letter of Confirmation i Potvrda o usklađenosti stručne prakse s ishodima učenja . Na Natječaj za dodjelu financijske potpore za stručnu praksu, student se prijavljuje nakon što je institucija/organizacija domaćin prihvatila prijavu studenta za obavljanje stručne prakse. U prihvatnom pismu inozemna prihvatna institucija/organizacija mora navesti od 5 do 10 radnih zadataka koji se planiraju realizirati kroz stručnu praksu i koji moraju biti povezani sa studijem/smjerom. Potvrdu o usklađenosti stručne prakse s ishodima učenja studijskog programa u koji je student upisan, studentu izdaje ERASMUS+ koordinator Fakulteta.
Ako student želi da se stručna praksa prizna kao dio studija, temeljem Prihvatnog pisma za stručnu praksu Prodekan za nastavu studentu predlaže potencijalnog mentora s Fakulteta, koji razmatra definirane radne zadatke. Ako potencijalni mentor prihvati mentorstvo, Fakultet studentu odobrava prijavu za odlazak na odabrani program stručne prakse (mentor i prodekan potpisuju obrazac) uz mogućnost priznavanja stručne prakse u inozemstvu za izborni predmet Stručna praksa i 6 ECTS bodova.
Prijave se podnose putem AirTable on-line platforme Sveučilišta u Splitu nakon što je student na Fakultetu putem odgovarajućeg obrasca izvršio pred-prijavu i dostavio je emailom g. Danijela Coppola.
Vrste mobilnosti za koje se dodjeljuje ERASMUS+ financijska potpora su studijski boravak i stručna praksa.
Najkraće razdoblje je 3 mjeseca za studijski boravak/2 mjeseca za stručnu praksu, a najduže 12 mjeseci, uz napomenu da je u slučaju studijskog boravka uobičajena praksa odlaska na jedan semestar.
Započeta aktivnost mora se održati u kontinuitetu, te se ne može prekidati, osim ako za to ne postoje opravdani razlozi.
Student može više puta dobiti financijsku potporu za odlazak na mobilnost u ukupnom trajanju do 12 mjeseci za svaku razinu studija (preddiplomska, diplomska, poslijediplomska razina) neovisno o broju i vrsti aktivnosti (studijski boravak ili stručna praksa). Prethodno sudjelovanje u ERASMUS+ ciklusima 2007-2013 i 2014-2020 te programu ERASMUS MUNDUS ubraja se u izračun do maksimalnog trajanja pod 12 mjeseci mobilnosti po razini studija (360 dana).
Financijska potpora koja se dodjeljuje u sklopu programa ERASMUS+ zamišljena je kao dodatak (potpora) na troškove studiranja koje bi student imao i za studij na Fakultetu, tako da nikako ne pokriva cjelokupni trošak boravka (životni i putni) na inozemnoj instituciji domaćin.
Pregled dodataka za posebne kategorije studente dostupan je na poveznici .
Financijska potpora eur/mjesečno
|
Skupina 1 Programske zemlje s višim troškovima života
|
Danska, Finska, Island, Švedska, Norveška, Ujedinjeno Kraljevstvo, Irska, Luksemburg, Lihtenštajn
|
550
|
Skupina 2 Programske zemlje sa srednjim troškovima života
|
Austrija, Belgija, Njemačka, Francuska, Italija, Grčka, Španjolska, Cipar, Nizozemska, Malta, Portugal
|
550
|
Skupina 3 Programske zemlje s nižim troškovima života
|
Bugarska, Češka, Estonija, Latvija, Litva, Mađarska, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Makedonija, Turska
|
500
|
Izračun točne dužine studijskog boravka na inozemnoj visokoobrazovnoj instituciji vrši se na temelju Izjave inozemne visokoobrazovne institucije ili, u slučaju stručne prakse, Izjave inozemne organizacije/institucije koju student dostavlja Sveučilištu u Splitu pri povratku s mobilnosti.
Primjer izračuna fin.potpore: 1 mjesec mobilnosti odnosi se na razdoblje od 30 dana. Razdoblje mobilnosti u trajanju od primjerice 3 mjeseca i 10 dana smatra se mobilnošću od 100 dana (3 mjeseca x 30 dana + 10 dana = 100 dana). Financijska potpora računa se proporcionalno broju dana mobilnosti. Ako je npr. iznos mjesečne financijske potpore 300 EUR, a student je proveo na mobilnosti 100 dana, student ima pravo na 1 000 EUR (300x100/30).
Erasmus+ financijske potpore su neoporezive i od 1. siječnja 2019.g. ne tretiraju se kao primitak (ne ulaze u limit od 15.000 kuna i time ne utječu na status studenta kao uzdržavanog člana). Poveznica na objavu u NN.
Po utvrđivanju potpunosti dokumentacije, postupak odabira kandidata provode Povjerenstva na razini sastavnica Sveučilišta u Splitu, a kriteriji za odabir studenata su:
- prva mobilnost (DA = 3 boda, NE = 0 bodova),
- akademski uspjeh studenta (srednja ocjena s prispjelog studija – zaokružiti na 1 decimalu) x3,
- na matičnoj instituciji upisan ili položen kolegij koji se izvodi na engleskom jeziku (uz priložen dokaz) x2 po kolegiju,
- srednja ocjena iz kolegija Poslovni engleski jezik (zaokružiti na 1 decimalu) x2,
- ocjena motivacijskog pisma (od 0 do10 bodova),
- ocjena životopisa (od 0 do 10 bodova),
- sudjelovanje na događajima u (su)organizaciji Europskog dokumentacijskog centra Ekonomskog fakulteta u Splitu te međunarodnih aktivnosti u organizaciji Ekonomskog fakulteta u Splitu (uz priložen dokaz, 1 boda po događaju do najviše 5 bodova),
- sudjelovanje u organizaciji događaja u (su)organizaciji Europskog dokumentacijskog centra Ekonomskog fakulteta u Splitu te međunarodnih aktivnosti u organizaciji Ekonomskog fakulteta u Splitu (uz priložen dokaz, 2 boda po događaju do najviše 10 bodova),
Napomena uz životopis: aktivnosti radnog iskustva, volontiranja, pohađanja seminara, obavljanje stručne prakse, sudjelovanja na raznim stručnim i akademskim događanjima boduje se isključivo uz priložen dokaz.
Odluka o odabiru kandidata Sveučilište objavljuje na svojoj mrežnoj stranici 30 dana od dana zatvaranja Natječaja.